MIS ON NIPT?

Mitteinvasiivne loote DNA uuring ehk NIPT (non-invasive prenatal testing) on kõige uuem ja tundlikum sõeluuringu meetod kromosoomihaiguste, nagu Downi sündroomi riski hindamiseks juba esimesel raseduskuul. Analüüsiks on vaja 10 ml raseda naise verd ja protseduur pole ohtlikum kui tavaline veenivere võtmine. Tänu NIPT-ile pole vajadust ebamugavate ja ohtlike invasiivsete uuringute järele ning on võimalik vähendada neist tingitud raseduste katkemise hulka.

MIKS VALIDA NIPT?

NIPT EI OHUSTA EMA EGA LOODET

Ema verest tehtav test on oluliselt mugavam kui invasiivne protseduur, kus proov võetakse analüüsimiseks otse looteveest või platsentast. Invasiivsel protseduuril on ~0,5-protsendiline risk raseduse katkemiseks. Kuna NIPT-analüüs põhineb vereproovil, siis pole vaja loote kasvukeskkonda füüsiliselt sekkuda. Analoogseid vereproovil põhinevaid teste kasutatakse mitmel pool maailmas aina enam, Eestis kasutatava analüüsimeetodi puhul on eeskuju võetud Belgia teadlaste välja töötatud ja juba edukalt juurutatud metoodikast.

NIPT ON ABIKS PEREPLANEERIMISEL

NIPT-iga on võimalik kromosoomianalüüsi põhjal tuvastada Down’i, Edwards’i ja Patau sündroomi risk juba raseduse varases järgus. Analüüs tehakse ema verest, mis teeb testimise täpsemaks, ohutumaks ja mugavamaks kui senised meetodid. Haige lapse sünd mõjutab nii perekonda kui laiemalt tervet ühiskonda, mistõttu on kromosoomhaiguse varajane tuvastamine eriti oluline, sest võimaldab perel kaaluda erinevaid valikuvõimalusi ning teha otsuseid ja ettevalmistusi juba varakult.

 NIPTI PROOVE TESTITAKSE EESTIS
Kuigi Eestis pakuvad mitmed ettevõtted sarnaseid teste, tuginevad need välismaisetele tehnoloogiatele ning võetud proove ei testita Eestis. Seega läheb suurem osa testi eest küsitavast summast välismaistele biotehnoloogiaettevõtetele. Tervistehnoloogiate Arenduskeskus koondab Eesti teadus- ja tehnoloogiapõhise molekulaardiagnostika ühte kohta. See võimaldab hoida ja arendada vastavat kompetentsi, käia kaasas kaasaegse metoodika arenguga ning pakkuda kvaliteetset teenust Eesti laboris.
 
NIPTIGA TOETAD EESTI TEADUST
Testimisest saadav tulu suunatakse edasisse teadustegevusse. Seega on igal testi teinud inimesel võimalik anda oma panus Eesti teaduse arengusse. Nii saavad teadlased meetodeid edasi arendada, et testimise kulud oleksid väiksemad ning NIPT oleks taskukohane võimalikult paljudele. Soodsama hinna korral on võimalik, et testi hüvitab lähitulevikus osaliselt või täielikult Haigekassa.

KROMOSOOMHAIGUSTEST JA TESTIMISEST LOE EDASI