Tartu teadlaste leiutis Globiinilukk pälvis innovatsioonipreemia

20. oktoober 2016

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse (TerviseTAK) uudne meetod GlobinLock® pälvis Rootsi Äriauhindade konkursil 2016. aasta tehnoloogilise innovatsiooni auhinna. Uudne geenitehnoloogia meetod võimaldab analüüsida vereproove senisest 30 korda  odavamalt ja 10 korda kiiremini, kui praegused turul olevad meetodid.

„Globiinilukk võimaldab kasutada vereproovidest palju enam infot. Proove on juba kogutud paljudesse geenipankadesse ja võetakse iga päev patsientidelt. Nii võib see meetod lõpptulemusena mõjutada miljonite inimeste heaolu,“ selgitas Kaarel Krjutškov, TerviseTAK-i juhtivteadur ja globiiniluku üks arendajatest.

Vereproovide analüüsi peamine takistus on punased verelibled ning globiini RNA. Kahte selleks loodud sünteetilist DNA ahelat kasutav Globiinilukk „vaigistab“ punavereliblede globiini RNA vahetult enne analüüsi tegemist. Sellega ei sega massiivne globiini RNA olemasolu edasist analüüsi ning võimaldab uute biomarkerite avastamist või jälgimist vereproovidest.

Konkureeriv globiini välja püüdmise meetod võtab aega 90 minutit. Globiiniluku meetod vajab vaid kümme minutit. Seniste meetoditega on ühe analüüsi hind vähemalt 30 eurot, kuid globiinilukuga alla ühe euro.

Ericsson Eesti juht Seth Lackman tõstis auhinda üle andes esile suurepärast teaduse ja ettevõtluse koostööd, kus valdkonna jaoks erakordselt lühikese aja ehk kahe aasta jooksul on jõutud valmis mitte ainult tehnilise lahenduse, vaid ka patendi ja kaubamärgi registreerimisega.

Ettevõtluskonkursi Rootsi Äriauhind korraldab Rootsi Ekspordi ja Investeeringute Nõukogu koostöös Rootsi Suursaatkonna ja toetajatega juba kaheksandat aastat.

GlobinLock® meetod on välja arendatud Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse, Karolinska Instituudi (Rootsi) ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös.

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamisteks tegevusvaldkondadeks on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal. Ettevõtte uurimis- ja arendustööd kaasrahastatakse perioodil 2015-2022 Euroopa Regionaalarengu Fondi projektist EU48695.

Lisainfo: Hardi Tamm, turundusjuht (hardi.tamm [at] ccht.ee), tel: 5150 857
Kaarel Krjutškov, juhtivteadur (kaarel.krjutshkov [at] ccht.ee), tel: 5126 416