Pressiteade 17.09.2018

Uus täppismeditsiini teenus parandab loote geneetilise sõeluuringu praktikat Eestis

 

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS (Tervise-TAK) alustab kaheksa tegutsemisaasta tulemusena oma laboris uue täppismeditsiini teenuse pakkumisega. Tartus paiknevas laboris pakutakse Eesti teadlaste välja töötatud ja kaasaegseid meditsiinivaldkonna teenuseid, mida seni on Eesti kliinikutest kõrge hinnaga välismaalt sisse ostetud. Uueks meditsiiniteenuseks on emale ja lootele ohutu kromosoomhaiguste analüüs ehk NIPT, mis leiab üles näiteks Downi sündroomiga looted sajaprotsendiliselt. Testi nimeks on NIPTIFY. Teenuse pakkumiseks on sõlmimisel lepingud naistekliinikutega üle Eesti. Täpsemalt saab testi tegemise asukohtade kohta lugeda siit:

 

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus ASi teenuste ringi avardumine on märgilise tähendusega, see suurendab kaasaegsete geenitestide laialdasemat kasutuselevõttu. Näiteks täpne loote kromosoomanalüüs (NIPT test) on Belgias ja Hollandis kõigile rasedatele tasuta. Esiteks soovitakse neis riikides pakkuda naistele parimat meditsiiniteenust ja teiseks  tehakse testimist kohapeal. 

 

Ettevõtte arendustegevusi juhtiva professor Andres Salumetsa hinnangul on vereproovipõhine ja äärmiselt täpne loote kromosoomanalüüs saamas uueks standardiks rasedate jälgimises. See on sünnieelse analüüsina oluliselt usaldusväärsem kui praegused sõeluuringu meetodid. “NIPTIFY tesst on väga oluline, sest sünnitajate kõrgenenud vanuse tõttu kõnetab see kõiki Eesti naisi, kes jäävad lapseootele. Alustasime NIPTIFY arendusega kuus aastat tagasi ning täna oleme jõudnud teenuse pakkumisega Eesti erinevatesse kliinikutesse. Kuna test põhineb ema vereproovil, siis on meie eesmärk pakkuda täpset meditsiiniteenust kui esmatarbekaupa, mis oleks naistele taskukohane, lähedal ja õigeaegne,” rääkis Salumets.

 

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus ASi, Tartu Ülikooli ja naistearstide koostöös välja töötatud NIPTIFY-ga saab tuvastada kolme peamist kromosoomhaigust, kus lootel on ebanormaalne arv kromosoome. Downi, Edwardsi või Patau sündroomi riski tuvastamiseks peab lapseootel naine andma vereproovi. “Senine riiklikult toetatud rasedate jälgimise praktika jätab iga kümnenda kromosoomhaigusega lapse leidmata, kuid oluliselt täpsem NIPT lahendaks selle puuduse. See tähendab, et naised, kes on omal käel teinud tasulise NIPTi, teavad juba enne riiklikku programmi loote kromosoomhaiguste riske,” rääkis ettevõtte juhtivteadur Kaarel Krjutškov. “Eesti kohalik labor, mis toimetab meie endi litsentside najal võimaldab teha testi kaks korda odavamalt kui konkurendid,” lisas Krjutškov.

 

Kui lapseootel naine teeb NIPTIFY testi, saab ta kindlustunde, et tema lapsel ei esine suure tõenäosusega kolme enamlevinud kromosoomhaigust. Need pered, keda tabab uudis haigest lapsest, saavad teha informeeritud otsuse juba raseduse varases järgus. Naistearstid toonitavad, et kuigi NIPT ei asenda veel olemasolevaid teste, on see kõige täpsem ja ohutum viis haige lapse varajaseks tuvastamiseks.

 

Lisaväärtus kodumaise testi juures on ka see, et naine saab anonüümselt toetada Eesti teadust ning siin tehtavat arendustööd. “Kogu materjal, mis jääb vereproovist üle pärast NIPTIFY testi tegemist, on jätkusuutlikuks arendustegevuseks äärmiselt oluline. Seega, kui korjame NIPTIFY jaoks proove, siis korjame samal ajal ka äärmiselt väärtuslikku andmepanka, mille abil uusi teste välja töötada. Selleks küsime alati kliendi nõusolekut,” rääkis Krjutškov.

 

Laboris teostatakse koostöös kliinikutega hetkel kõige enam NIPTIFY teste, lisaks on valmis saadud mitme teise kõrgtehnoloogilise geenitestiga, millega peagi rahvusvahelisele turule minnakse. Tervisetehnoloogia Arenduskeskuse ASi kõikidest teenustest saadud kasum suunatakse teadustööde arendamisse.